A bőrtípusok tulajdonképpen a bőr pillanatnyi és szervezetünk egészségi állapotát tükrözik. A gyakorlatban tapasztalható, hogy a bőr külső adottságai (pl. színe, fénye, tapintása, stb.) egyénenként igen változatosak lehetnek. Fontos tudni, hogy bőrünk állapota folyamatosan változik (életkor, hormonális változások, külső tényezők...stb). Minden apró bőrprobléma - pattanás, mitesszer, hámlás, ekcéma, vízhiány, májfolt stb. - belső okokra is vissza vezethető .
Az emberi bőr anatómiai és élettani tulajdonságai alapjaiban mindenkinél azonosak.
Alap bőrtípusok:
Olajos Seborrhoea (Seborrhoea oleosa)
Korpás Seborrhoea (Seborrhoea sicca) felszíni vízhiánnyal
Felszíni vízhiány
Mélyrétegű vízhiány
Mérsékelten zsírhiányos
Fokozottan zsírhiányos
Normál bőrrel születünk, de a nem megfelelő életformánkkal, a rossz kozmetikumok használatával, a tápanyag-, rost- és vitaminhiányos étkezéssel, mozgásszegény életmóddal már hamar, gyermekkorban elszáll ez az ideális állapot.
„Normál” bőr
A felszíni emulzió zsírtartalma optimális, víztartalma megfelelő. Üde, egyenletesen festékezett, tompa fényű, tiszta, bársonyos tapintású, rugalmas. Üdeségét a jó vérkeringés és az optimális vastagságú szaruréteg adja. A melanin képzés normális, ennek köszönhető az egységes bőrszín. A tompa fényt, a pórusok tisztaságát és zártságát a megfelelő mennyiségű és összetételű faggyútermelés és a hibátlan elszarusodás eredményezi. Bársonyossága a felszíni emulzió kellő víztartalmának és az egészséges piheszőröknek köszönhető. Rugalmasságát az irha kellő hidratációja, a rugalmas rostok megfelelő aránya, a bőralja tömöttsége és a kellő izomtónus okozza.
„Seborrhoeas” bőrtípus
Olajos Seborrhoea (seborrrhoea oleosa)
Zsírosan fénylő, fakó színű az arc középvonalában, de nem ritkán az egész arcon sok szürkésfekete, könnyen eltávolítható comedo (mitesszer) látható. A faggyú olajsav-tartalma fokozott, a bőrfelszínt bevonó fényes réteg gátolja a bőrlégzést. A faggyú serkenti az elszarusodást, ezáltal a szőrtüszők kivezető nyílása eltömődik, a faggyú nem tud ürülni, kis faggyúdugaszok (comedo) keletkeznek.
Kialakulásának okai:
TANÁCS!
Legfontosabb a rendszeres időközönként elvégzett kíméletes, de alapos tisztítás.
Hetente egyszer radírozzunk, hogy az elhalt hámsejteket eltávolítsuk, a bőr felszívóképességét, a bőrlégzést, a vérkeringést, a sejtek regenerációs folyamatait fokozzuk.
Ne vigyük túlzásba a faggyúműködést csökkentő, a bőrt szárító készítmények használatát!
Sokat tartózkodjunk friss levegőn, kerüljük a dohányzást és a hormonháztartást megzavaró, vagy befolyásoló gyógyszerek szedését, főleg nyári időszakban kerüljük a smink használatát!
Korpás Seborrhoea (seborrhoea sicca)
Fénytelen, sápadt szürkés színű, tág pórusú, korpázóan hámló, zsíros, érdes tapintású. Gyakran „húzódik", gyulladt. Mosakodás után sokszor úgy reagál, mint a zsírhiányos bőr, ezért gyakran keverik vele. A zsírhiányos bőrrel ellentétben tele van nehezen ürülő fekete és fehér comedo-kal.
A faggyúban a koleszterin-észterek aránya megnő, ennek következtében a comedók állaga kemény, fokozottabb az elszarusodás, mint az olajos seborrhoea-nál, ezért a bőrfelszínre alig kerül faggyú. A korpás seborrhoeas bőrtípust mindig felszíni vízhiány kíséri. Mivel a bőrfelszíni emulzió nem megfelelő, funkcióját nem képes tökéletesen ellátni. A bőr érzékenyebbé válik, gyakran alakul ki ún. seborrhoeas gyulladás (dermatitis seborrhoica).
Kialakulásának okai hasonlóak, mint az olajos seborrhoea-nak, de hozzájárul még a helytelen táplálkozási szokások, emésztési problémák is. A korpás seborrhoea - sajnos - urbanizált korunk velejárója. A nagyvárosi életforma (rendszertelen étkezés, ásványi anyag- és vitaminhiány, rossz levegő, mozgáshiány, dohányzás, alkohol- és/vagy kábítószer-fogyasztás, stressz, félkész ételek és gyorséttermi étrend stb.) tipikus bőrtünete.
TANÁCS!
A megvastagodott szaruréteg és a nem megfelelő életforma miatt kezelése igen összetett, ezért érdemes azt szakemberre bízni. Ami nagyon fontos, hogy gyógyulása csak az életforma-változtatással érhető el. A bőrt hetente radírozzuk, használjunk gyulladáscsökkentő, nyugtató gyógynövény tartalmú borogatásokat és minél több B-vitamin tartalmú készítményt fogyasszunk.
„Vízhiányos” (dehidratált) bőr
Jellemző a bőr korai öregedése, ilyenkor a bőr rugalmassága a kollagén és elasztikus rostok száma csökken, a bőr nyúlik nehezen nyeri vissza alakját. A bőrre a színtelen, sápadt, érdes tapintás jellemző. A kor változásaival a faggyútermelés és a hidratáció fokozatosan csökken, a szőrtüszők kivezető nyílása beszűkül és fonalszerű comedok alakulnak ki, melyek nehezen ürülnek. A bőr felszíni vízhiányán túl a bőr mélyebb rétegeiben is vízhiány alakul ki, a lazarostos kötőszövet sejt közötti állományának hialuronsav tartalma csökken, a hám és irha határ megnyúlik. A csökkent víztartalom következményeként a sejtek és rostok nem feszülnek olyan feszesen egymáshoz, térfogatuk és számuk csökken, lazán érintkeznek egymással.
Kialakulásának oka lehet:
TANÁCS!
„Zsírhiányos” (alipikus) bőr
A zsírhiányos bőr matt, de üde, zárt pórusú, kissé érdes tapintású. Comedo (mitesszer) nagyon elvétve található rajta (legfeljebb az orr tövében). Felszínén finom hámlás észlelhető. Az időjárás szélsőségeire kipirulással reagál. Sokan tévesen „száraz bőrnek" hívják, vagy összetévesztik a hasonló tüneteket produkáló korpás seborrhoeas bőrrel. A zsírhiányos bőr faggyútermelése csökkent, ezáltal a bőrfelszíni emulzió összetétele megváltozik nem képes a vízvesztés megakadályozására. A zsírhiány tehát együtt jár a vízhiánnyal.
Kialakulásának okai:
TANÁCS!
„Érzékeny” bőr
Szúró, feszülő érzés, bőrpír...?
Mindennapos probléma ÉRZÉKENY bőr esetén, ami egyre gyakoribb probléma és egyre többünket érint!
Érzékeny bőr tulajdonképpen NEM EGY ÖNÁLLÓ BŐRTÍPUS de átmeneti vagy állandó reakciókban pl.: gyulladás, bőrpír formájában minden alaptípusnál kísérő tünetként megjelenhet.
Az érzékeny bőr fokozottan reagál a környezeti ártalmakra ezért nagyon fontos, hogy megfelelően és rendszeresen ápoljuk.
A kiváltó okok sokfélék és változatosak lehetnek, melynek kialakulásában szerepet játszhatnak környezeti tényezők, a levegő szennyezettsége, hideg szél, hirtelen hőmérsékletváltozások, nem megfelelő kozmetikumok használata, allergia.
Jellemzői: