VITAMINOK ÉS ÁSVÁNYI ANYAGOK SZEREPE A BŐRÁPOLÁSBAN

" A vitamin olyan anyag, ami csak akkor okoz betegséget, ha nem esszük meg."

Szent-Györgyi Albert

Vitaminok:

A vitaminok olyan vegyületek, amelyek az emberi szervezet számára nélkülözhetetlenek. A vitaminok biokémiai folyamatok millióiban vesznek részt szervezetünkben nap mint nap . Az egyre rohanó világunkban a gyors ételekből hiányoznak a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek, melyek a tömeggyártás során elvesznek.
Nem meglepő, hogy a bőrproblémák egyre elterjedtebbé válnak, mivel a legtöbben ezeket a gyorsan elkészíthető ételeket fogyasztják, kevés nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak.

Melyik vitamin és ásványi anyag miért felelős? Miért érdemes fogyasztani bőrünk egészsége érdekében?

A-vitamin:
Hatásos a pattanások, a pikkelysömör kezelésében. A karotinoidok – melyek az A-vitamin elővitaminjai – igen jelentős antioxidáns a növények (zöldségek, gyümölcsök) festékanyagában találhatók, megvédi a C-vitamint az oxidációtól, egészségesen tartja a bőrt, a körmöt, a hajat.

A vitamint tartalmazó ételek: a vörös húsok, a máj, a tojás, a növényi eredetű A-vitamin megtalálható a répában, a sütőtökben, a mangóban

B vitamin: Az egyik legfontosabb vitamin a bőr egészséges működéséhez! B vitamin hiányát mutatja a zsíros bőr, ekcéma, bőrgyulladások, hajhullás,töredező körmök.

B2 (Riboflavin)
B2-vitamin hiányának legismertebb tünete a száj sarkaiban kialakuló fájdalmas repedezettség. Ha túl alacsony szervezetünkben a B2 vitamin bőrünk szárazzá, fakóvá válik. Hiánya miatt a faggyúmirigyek elzáródnak, begyulladnak - ennek következménye az aknés bőr.

B2-vitamint tartalmazó ételek: gombák, spenót, spárga, brokkoli, tojás

B3 (Niacin)
Oxigénnel látja el a bőrt- értágító hatása van, az apró hajszálerekben segíti a megfelelő áramlást, sebgyógyító, megakadályozza a barnás foltok, bőrgyulladás kialakulását. Melegséget, kipirulást idéz elő néhány percig, majd elmúlik.

B3-vitamint tartalmazó ételek: gombák, tonhal, tengeri zöldségek

B5 (Pantoténsav)
Segíti a mellékvese működését, stresszes időszakban ajánlott. Hasznos viszkető, gyulladt bőrfelületek kezelésére, mint például az ekcéma vagy a kontakt dermatitis. Helyreállítja a bőrszerkezetet, segíti a bőr optimális működését, vízmegkötő, hidratáló

B5-vitamint tartalmazó ételek: gombák, karfiol, napraforgómag, paradicsom, eper

B6 (Pyridoxin)
Fontos szerepe van a nátrium és kálium egyensúlyának szabályozásában. Bizonyítottan sokat segít a felhalmozódott folyadék kezelésében, pl. duzzadt szemek

B6-vitamint tartalmazó ételek: spenót, paprika, fokhagyma, tonhal, karfiol, banán, zeller, kelbimbó

B12 (Cyanocobalamin)
Elsősorban a vörösvérsejtek képzésében van szerepe. Segíti az oxigén-szállítást, szebbé, ragyogóbbá teszi a bőrt.

B12-vitamint tartalmazó ételek: máj, garnélarák, lazac, tengeri hínár, spirulina

C-vitamin
Fontos szerepet játszik a kollagén szintézisben, elősegíti a sebgyógyulást, antioxidáns, öregedés gátló, jótékonyan hat az erek állapotára, fontos szerepe van a sejtlégzésben. A kollagén a leggyakoribb fehérje a szervezetünkben, a testünkben megtalálható fehérjék körülbelül 25%-át teszi ki. A legfontosabb szerepe, hogy fenntartsa a kötőszövetek rugalmasságát, képessé tegye a szöveteket arra, hogy megtartsák szerkezetüket.
Fontos szerepet játszik számos vitamin és ásványi anyag felszívódásának elősegítésében is.

C-vitamint tartalmazó ételek: citrusfélék, piros paprika, petrezselyem, káposzta, csipkebogyó, áfonya, kivi

D-vitamin
D-vitamin szabályozza a hámsejtek vándorlását a külső rétegek felé, hogy végül észrevétlenül hámlás formájában megszabaduljunk az elhalt hámsejtektől. A pikkelysömör tulajdonképpen ennek a vándorlási folyamatnak a felgyorsulása, így a D-vitamin bevitele, lassíthatja ezt a folyamatot.

D-vitamint tartalmazó ételek: lazac, szardínia, tőkehalmáj

E-vitamin
Jelentős antioxidáns, öregedésgátló, növeli a bőr nedvességtartalmát, lágyságát és simaságát, sejtvédő, regeneráló hatású, gyorsítja a sebgyógyulást.

E-vitamint tartalmazó ételek: spenót, brokkoli, petrezselyem, dió, mogyoró

F-vitamin (linol, linolén, -gammalinolénsav) esszenciális zsírsavakat tartalmaz. Az esszenciális zsírsavak az egészségre jótékony hatású többszörösen telítetlen zsírsavak, amelyeket a szervezet nem tud előállítani, így azokat táplálékkal kell biztosítani a szervezet számára. Felelős a sejtmembrán felépítéséért, a sejt regenerálódási folyamataiban vesz részt, erősíti a bőr barrier funkcióját.

F-vitamint tartalmazó ételek: mák, dió, földimogyoró, ligetszépe olaj

Ásványi anyagok:

Az ásványi anyagok energiát nem adó, ám létfontosságú elemei táplálkozásunknak. A szervezet számos működésében hasznosak, a szívműködéstől a csontok, a fogak felépítésén át egyes enzimatikus folyamatok szabályozásáig. Az ásványi anyagok összességükben szervezetünk 4-5%-át teszik ki.

Magnézium: elősegíti a hatékony enzim termelést, részt vesz a sejtfal védelmében, szerepet játszik a fehérje, szénhidrát és zsíranyagcserében, segíti a kollagén és hialuronsav beépülését.

Magnéziumot tartalmazó ételek: elsősorban a sötétzöld színű zöldségekben a spenótban, mángoldban, gyümölcsökben az almában, citromban, fügében, olajos magvakban, mandulában, diófélékben, borsóban, babban található meg

Szilícium: kollagén-elasztin képző, a kötőszövetet rugalmassá teszi, nyugtató, irritáció és gyulladás csökkentő.

Szilíciumot tartalmazó ételek: alma, nyers káposzta, földi mogyoró, sárgarépa, hagyma, zab, mandula, narancs, uborka, tök, méz

Cink: szerepe van a sejtek regenerációjában, a sebgyógyulás folyamataiban, segíti az A vitamin és a hialuronsav beépülését, szerepe van a hámosodás elősegítésében, antibakteriális - fontos szerepe van a gyulladt, pattanásos bőr kezelésében.

Cinket tartalmazó ételek: megtalálható a fehérjében gazdag ételekben, mint a hüvelyesek, a tojás, a húsfélék, a tengeri halak, rákok

Fontos tudni, hogy kizárólag a bőrápoláshoz fontos vitaminok és ásványi anyagok kerültek említésre. Természetesen ezeknek a vitaminoknak és ásványi anyagoknak számtalan más jótékony hatásai is vannak, melyekre külön nem tértem ki!